Arama

ÜYELERİMİZE YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ

Ülkemizde şiddet üreten ve şiddetten beslenen sistem toplumun her alanında hızla yayılmaya devam ediyor. Kadına, emekçiye, öğrenciye; hakkını arayan, emeğiyle geçinen tüm kesimlere yönelik şiddet sokakta, evde, işyerinde katlanarak artmaktadır. Her gün sağlık çalışanlarından öğretmenine kadar bir çok meslek grubuna yönelik onlarca şiddet haberi gelmektedir.

Ne yazık ki bu üzücü şiddet haberlerine 02 Nisan günü bir yenisi de Fethiye ilçemizde eklenmiştir. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli üyelerimiz Ziraat Mühendisi Gülay DEMİRCİOĞLU ve Ramazan GÜNAL arkadaşlarımız görevli olarak gittikleri Fethiye Tarım Fuarı alanında denetim görevlerini ifa etmeye çalışırken stand görevlisi tarafından tehdit edilerek sözlü ve fiziki saldırıya uğramışlardır. Olayda bir arkadaşımız ciddi şekilde  yaralanmıştır.

Öncelikle Sevgili Arkadaşlarımıza acil şifalar diliyor ve bundan sonraki hukuki süreçler sonuçlanıncaya kadar yanlarında olacağımızı bildirmek istiyoruz.

Olayla ilgili yasal süreç başlamış olmasına rağmen,olayın faili olan şahıs (burada o terör örgütünün adını anmak istemiyorum, emniyetteki ifadelerde yer almaktadır) fuar alanında, ben şuyum, sizi evden aldırırım, ben böyle yaparım rüşvet mi almaya geldiniz gibi tehditler savurmuş ve daha sonrasında hakaretler ederek fiili eyleme geçmiştir. Kamu için tehlike oluşturan bu şahıs nasıl oluyor da halen stand başında o fuar alanında çalışmaya devam edebiliyor. Arkadaşlarımızı asıl üzen olay budur. Buradan Yetkili Mercilere tekrar sesleniyoruz, bu şahsın fuar alanından uzaklaştırılarak gerekli tedbirlerin ivedi olarak alınması gerekmektedir. Yapılan saldırı tamamen kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olmak maksatlıdır.

Bu olayın faili gerekli cezayı almaz ise, Kamusal alandaki şiddet cesaretlenecek, çalışanlar can güvenliği kaygısıyla iş yerine gidecek, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamda çalışacaklardır. Bu da sonuçta halkın kamu hizmeti alımına olumsuz olarak yansıyacaktır.

Kamu çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet ile ilgili yetkili merciler gerekli yasal tedbirleri hızla almalı, suçun işlenmeden önlenmesi öncelikli olmalıdır. Caydırıcı hukuki düzenlemeler derhal yürürlüğe girmeli, suç cezasız kalmamalıdır.

Kamu çalışanlarına karşı yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında mücadele edeceğimizi, şiddet olaylarının takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna duyururuz. 05.04.2019

 

TÜRK TARIM ORMAN SENDİKASI

 

 

Türk Tarım Orman Sen Basın Açıklaması için tıklayınız