Arama

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, İstanbul'un fethinin 566. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Kahveci, İstanbul’un ve Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu vurguladığı açıklamasında şunları söyledi:

"Binlerce yıldır uğruna büyük mücadeleler verilen güzide şehrimiz İstanbul’un kapılarının Fatih Sultan Mehmet Han önderliğinde, Türk ve İslam dünyasına açılmasının 566. yıldönümünü kutluyoruz.  

1071 yılında Malazgirt Zaferi ile başlayan Anadolu’nun Türk milletinin Anadolu’daki siyasi varlığı, Fatih’in İstanbul’un fethi ile taçlanmıştır. Batı dünyasının Türkleri bu topraklardan çıkararak tarih sayfasından silmek adına başlattığı, yüzyıllar süren ve hala sürmekte olan büyük akınlar işte bu zaferlerin rövanşını almak isteyenlerin eseridir. Uzun süre boyunca Batı, her yolu deneyerek Anadolu’ya seferler gerçekleştirmiş, Türk milleti her defasında bu saldırıları bertaraf etmiş ve İslam coğrafyasının selametini sağlamıştır. Geçtiğimiz asrın başında İstanbul, Batılı emperyalist güçler tarafından bir kez daha işgal edilmiş, bu süreçte de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği muhteşem mücadele sonunda İstanbul’un ve Anadolu’nun Türk yurdu olduğu bir kez daha dost düşman tüm dünyaya ilan edilmiştir.  

 Yaklaşık bin yıldır içimizden ve dışımızdan gelen saldırılara karşı direnerek, büyük mücadeleler vererek ve tarifsiz bedeller ödeyerek yaşadığımız bu topraklarda bugün yeni ve büyük bir saldırı dalgası ile daha karşı karşıyayız. Yurdumuz, içeriden ve dışarıdan çepeçevre kuşatılmak istenmektedir. Müttefik bildiğimiz devletler can düşmanlarımızla kirli ittifaklar içine girmiştir. Gerek Akdeniz’de gerekse ülkemizin güneydoğusunda yaşanan gelişmeler, her an sıcak bir çatışmanın yaşanma ihtimalini güçlendirmektedir. Sınırlarımız dışından gelen terör tehdidini bertaraf etmek üzere gerçekleştirdiğimiz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarının ardından kahraman ordumuz, geçtiğimiz gün de Kuzey Irak’taki terörist unsurlara yönelik olarak Pençe Harekatı’nı başlatmış bulunmaktadır.     

İçinde bulunduğumuz bu kritik ve zorlu süreçte İstanbul’un fethi, 1453 yılından günümüze anlamlı mesajlar taşımakta; azim, kararlılık, inanç ve adanmışlığın her türlü olumsuzluğu yok edeceğinin, imkânsızı mümkün kılacağının en büyük ispatı olarak karşımızda durmaktadır. İnanıyoruz ki, amaca ulaşmak için gemileri karadan yürüten iradenin tecellisi olarak Türk milleti, bugün de kendisine kurulan tuzaklara karşı aynı inanç, azim ve kararlılıkla cevap verecek, etrafına örülmek istenen esaret zincirini parçalayarak içerideki ve dışarıdaki bütün düşmanlarını bir kez daha hezimete uğratacaktır. Türk milleti sahip olduğu adalet, sevgi ve hoşgörü ile bölgesinde birlik ve beraberliği yeniden tesis ederek bu topraklardaki hâkimiyetini ilelebet sürdürecektir.  

 Bu vesile ile geçtiğimiz gün başlatılan Pençe Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne muvaffakiyetler diliyor, hiçbir evladımızın burnu dahi kanamadan bu seferden de zaferle dönmelerini ve milletimize kasteden hainlerin kökünü kazımalarını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Peygamber Efendimizin (SAV) sözlerine ve duasına nail olan dünya harikası İstanbul’un fethini ve İslam’la müşerref olmasını bir kere daha tebrik ediyor, başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere fethin tüm askerlerini ve bu toprakları bizlere yurt yapan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, fethin 566. yılında ceddimize lâyık nesiller olabilmeyi temenni ediyorum."