Arama

MANİSA ŞUBE BŞK. ALİ TEKİN BASIN AÇIKLAMASI


TÜRK TARIM ORMAN SEN

29 NOLU MANİSA ŞUBE BAŞKANLIĞI

"MESLEKTAŞIMIZA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ"

BASIN AÇIKLAMASI

02.03.2021


Değerli Basın Mensupları

Bugün burada, Demirci Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde Veteriner Hekim olarak görev yapan arkadaşımız; Burak Rahim İNAN'a yapılan alçakça saldırıyı kınamak ve bu konuda sendikamızın görüşlerini sizlerle ve kamuoyumuz ile paylaşmak için toplandık.

Tarım ve Orman Bakanlığının her yıl çıkarmış olduğu aşı takvimine binaen verilen emir üzerine çiftlik hayvanlarını program dahilinde aşılamaya çıkılmaktadır. Veteriner Hekim olan Burak Rahim İNAN aşılama programı dahilinde olay günü yani 26.02.2021 tarihinde saat 09.00 sıralarında İlçe Tarım Müdürlüğünden 33 ADV 901 plakalı araçla aşılama programı dahilinde aşı yapmak için sırası ile Eskihisar ve Armutlu Köylerine gitmiş, devamında ise aynı gün saat 13.30 sıralarında Güveli Köyünde bulunan Ali AKA'ya ait besihane işletmesine havyan aşılamak üzere ulaşmıştır. Veteriner Hekim Burak Rahim İNAN'ın işletmedeki aşılama çalışmasında işletme sahibi Ali AKA ve oğlu Özkan AKA'nın Cuma namazında olması sebebi ile işletmede olmadıklarından, Ali AKA’nın eşi nezaret etmiştir. Aşılama sırasında bir adet Büyükbaş hayvan ürkerek eski buzdalabından yapılmış yemliğin içine sıkışmış ve bu sebeple hayvan daha da çok korkarak başını sağa sola sallayarak sert zemine kafasına vurmuş ve maalesef hayvanın boynuzu kırılmıştır. Meslektaşımız Burak Rahim İNAN, İşletme sahibinin eşi ile birlikte hayvanı sıkıştığı yemlikten kurtarmaya çalışmış ancak, güçleri yetmediğinden muvaffak olamamışlardır. Saat 14.00 sıralarında Ali AKA. oğlu Özkan AKA ve köy sakini bir grup vatandaş gelerek hep beraber hayvanı sıkıştığı yemlikten kurtarmışlardır.

Sıkışan hayvanın kurtarılması esnasında Özkan AKA veteriner hekim arkadaşımıza ağıza alınmayacak küfürler ederek, hakaretlerde bulunmuştur. Ayrıca malum şahıs, "Sen kimsin ki, benim hayvanlarımı izinsiz aşılamaya geliyorsun, kimden izin aldın, bir daha benim işletmeme gelmeni istemiyorum." diyerek hakaret ve küfürlerine devam etmiştir. Oysaki bu aşılamalar Veteriner Hekim arkadaşlarımızın isteği doğrultusunda değil, yukarıda da belirttiğimiz üzere. Tarım ve Orman Bakanlığının her yıl çıkarmış olduğu aşı takvimine binaen verilen emir üzerine aşılama yapılmaktadır. Gergin ve öfkeli süreç devam ederken, olay daha fazla büyümesin diye. Veteriner Hekim arkadaşımız görevli olduğu araca binerek uzaklaşmak istediği esnada Özkan AKA aracın yanına gelerek açık olan ön camdan içeriye doğru eğilerek kin ve nefretle, gözü dönmüş bir şekilde sürücü koltuğundaki Veteriner Hekim meslektaşımızı darp etmiştir. Yüzüne gelen yumruklardan kollarını yüzüne siper ederek ciddi yaralanmalardan kendini korumuştur. Atılan yumruğun etkisi ile sol kol dış kısmında ezilme ve kızarıklık meydana gelmiştir. Akabinde gözü dönmüş saldırganın babası Ali AKA oğlunu tutarak "Veterinerin hiçbir suçu yok sen ne yapıyorsun kendine gel" diyerek uyardığı esnada görev aracının sol tarafına tekmeler atmıştır. Sonrasında babasının elinden kurtulan gözü dönmüş saldırgan yerden taş alarak Veteriner Hekim arkadaşımıza vurmak istemiştir, Babasının ve orada bulunan köylüler tarafından saldırgan tutularak ciddi yaralanmaların olmasına engel olmuşlardır. Allah korusun gözü dönmüş bu saldırganın elinde Bıçak, belinde Silah olsaydı, belki de Burak Rahim İNAN arkadaşımız şuan aramızda olmayacaktı. Her türlü zor koşullarda sırf kamu görevini yapmak isteyen Hekim arkadaşımıza bu saldırıyı yapanlar bu cesareti nereden almaktadırlar?

Veteriner Hekim Burak Rahim İNAN kardeşimize yönelik yapılan bu saldırı, küfür, hakaretler arkadaşımız nezdinde ilçe Müdürümüze, Kaymakamımıza, İl Müdürümüze, Valimize ve dahası Tarım ve Orman Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza yapılmıştır. Yapılan saldırı Devletimizin iradesine yönelik bir saldırıdır.

Bu olay neticesinde, Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Sendika olarak meslektaşımıza, önümüzdeki hukuki süreçte her türlü desteği vereceğimizi, sonuna kadar arkadaşımızın ve bütün çalışanların yanında bu güne kadar olduğumuz gibi, bundan sonra da olacağımızı bildiririz. Bu olayın faili gerekli ve hak ettiği cezayı almaz ise, kurumsal alandaki şiddet cesaretlenecek, çalışanlar can güvenliği kaygısı ile işletmelere gidemeyecek, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamda çalışacaklarını, bu durumun da işletmelerde Halkın Kamu Hizmeti almasına olumsuz yansıyacağı açıktır.

Kamu çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet ile ilgili yetkili merciler gerekli yasal tedbirleri hızla almalı, suçun işlenmeden önlenmesi, öncelikli olmalıdır. Caydırıcı Hukuki düzenlemeler, derhal yürürlüğe girmeli, işlenen suçlar cezasız kalmamalıdır. Zaten 2008 Yılında Fiili hizmet zammının kaldırılması Memurlarda büyük bir hak kaybına yol açtığı gibi birde 2011 yılında el emeği adı altında Küçükbaş Hayvanlarda 25 kuruş. Büyükbaş Hayvanlarda 75 kuruş olarak belirlenen ücretlendirmeye, 10 yıldır tek kuruş zam yapılmadan büyük maddi kayıplara yol açılmıştır. Bu hak kayıpları yetmiyormuş gibi Veteriner hekimler. Veteriner Sağlık teknikerleri ve teknisyenleri. Sağlık hizmetleri sınıfında olmalarına rağmen. Sağlıkçı sayılmayarak Bu Pandemi döneminde, öncelikli aşılanacaklar grubuna alınmamaları ve Sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmemeleri büyük bir motivasyon bozukluğuna da yol açılmıştır. Ayrıca Gıda ve Su Ürünleri Denetimi yapan memur arkadaşlarımızda Öncelikli Aşılama grubuna dahil edilmelidir. Maalesef zaman zaman Denetim yapan arkadaşlarımız şiddete maruz kalmaktadırlar. Bahsettiğimiz bu hak kayıplarının da biran önce yeniden düzenlenerek haklarının iade edilmesi ve Covit 19 aşılama programında da Sağlık Hizmetleri sınıfındaki ve Halkla iç içe olan Denetim yapan Memurların da öncelikli aşı olacaklar grubuna alınmalarını yetkililerden talep ediyoruz.

Yine kamu görevlilerine karşı görevleri başında girişilen alçakça saldırılardan biri de geçen hafta Soma-Deniş Orman işletme Şefliğinde yaşanmıştır. Bahse konu işletme deposuna gelen hırsızların kaçak odun çaldığı ihbarı üzerine Deniş Orman Muhafaza Memurları ile Kırkağaç Orman Muhafaza Memurları hırsızları yakalamak için faaliyete geçmiş, yaşanan kovalamaca sonunda yakalanacağını anlayan kaçakçılar ormancılık meslek çalışanı arkadaşlarımıza ve araçlarına saldırmışlardır. Bu vesile ile bahse konu işletmelerde görev yapan çalışma arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunar, yapılan alçakça saldırıyı da şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Her iki olayda da idari ve adli makamları göreve davet ediyoruz.