14.5 C
Ankara
Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaBasın Açıklamalarıİstanbul Şubemizden Basın Açıklaması

İstanbul Şubemizden Basın Açıklaması

TÜRK TARIM ORMAN SEN

İSTANBUL ŞUBE BAŞKANLIĞI
“TARIM ORMAN ÇALIŞANLARINA YAPILAN SALDIRILARI KINIYORUZ”

KONULU

BASIN AÇIKLAMASI

28.04.2022

Gece gündüz demeden Bakanlığımız Taşra Teşkilatında, zoonoz hastalıklar yani hayvandan insana geçen hastalıklar ile mücadele eden, çiftlikten ve tarladan sofraya gıda güvenliği kapsamında sağlıklı hayvansal ve bitkisel üretim için zor saha şartları altında çalışan veteriner sağlık çalışanlarını ve ziraat mühendislerinin yanı sıra, vatandaşın mutfağına giren her türlü gıdanın güvenliğini sağlamak için, tüm imalathane ve satış yerlerini aktif bir şekilde denetimini sağlayan Gıda Denetçisi mesai arkadaşlarımızın sesini duyurmak için burada bulunmaktayız.

Bizler Kamu çalışanı personeller olarak taşrada çok zor şartlar altında, almış olduğumuz maaşın hakkını verebilmek için, Halk Sağlığını korumak adına çalışan Tarım ve Orman Bakanlığı personeliyiz. Bizler Devletimiz tarafımızdan verilen bu kutsal görevi yürütürken hiçbir zaman şikâyet etmedik. Görevimizi yerine getirmek adına Veteriner Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın taşrada girmediği hayvancılık işletmesi, Ziraat Mühendisi arkadaşlarımızın adım atmadıkları tarla, Gıda Denetçisi arkadaşımızın denetlemediği gıda işletmesi kalmadı. Fakat bu zor görevleri yerine getirirken karşılaştığımız sözlü ve fiziksel şiddetlerden kurtulmayı bizler yani Tarım ve Orman Bakanlığı personeli bir türlü başaramadık.

Gün geçmiyor ki Tarım ve Orman Bakanlığımız bünyesinde görev yapan birçok farklı meslek mensubu memur arkadaşlarımız, ne yazık ki sözlü ve fiili şiddete maruz kalmasın.

18.04.2022 tarihinde Burdur İli, Bucak İlçesinde Bakanlığımız Su Ürünleri avcılığı denetim faaliyeti için göreve giden üyemiz Su Ürünleri Mühendisi arkadaşımıza görevini ifa ederken bıçaklı saldırıya maruz kalmış ve hayatı ile tehdit edilmişti. Arkasından 20.04.2022 Afyonkarahisar İlimizde Gıda Kontrol görevini ifa eden meslektaşlarımıza fırın denetimi esnasında sözlü ve fiziksel saldırı gerçekleşmiştir. Yine birkaç gün sonra 22.04.2022 tarihinde Ardahan İlimizde ilkbahar şap aşılama çalışmaları esnasında Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim arkadaşlarımız fiziksel saldırıya maruz kalmışlardır. Son olarak ise Yozgat İli, Sorgun İlçesinde kalplerimizde derin acılar bırakacak olan olayda, mezbahane sorumlu Veteriner Hekim Volkan Lale halk sağlığını koruduğu esnada bıçaklı saldırı sonucunda hayata gözlerini yummuştur. Veteriner Hekim Volkan Lale’ye Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve Veteriner Hekim camiasına başsağlığı diliyoruz. Şiddet olayları ile karşı karşıya kalan tüm arkadaşlarımıza ise geçmiş olsun diliyoruz.

Veteriner Hekim Volkan Lale görevini layığı ile yapmak isterken hayatını kaybeden ilk personel değildir. Bu hafta şiddete maruz kalan mesai arkadaşlarımız, şiddete maruz kalan ilk Bakanlığımız personelleri değildir. Bizler Şiddete hayır dedikçe bizlere şiddete devam edildi. Tarım çalışanı memurlar ölmesin dedikçe, arkadaşlarımız görevleri başında şehit edildi. Gıda Denetimini yerine getirirken yüzüne kasap bıçağı ile kesik atan kasaplar, ahırda aşılama yapmaya çalışırken ahırdaki kürekle Veteriner Hekimin ayağına acımadan defalarca, ayağını kürekle ilk darbede kırmasına rağmen kürekle kırık ayağına hala defalarca darbe indiren işletme sahipleri, pompalı tüfeklerle, tabancalarla, keleşlerle saha da vazifesini yapmaya çalışan personeli hayatı ile tehdit eden kişiler, hastalıklı etleri yedirmem diyen, vatandaşın sağlığı ile oynatmam diyen Veteriner Hekimi bıçaklayıp cinayet işleyen tacirler; biz Bürokratlara Ankara ya Sayın Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyuramadıkça maalesef tüm bu yaşananlar hiçbir zaman son bulmayacaktır. Bizler yürütmüş olduğumuz tüm bu görevlerden vücudumuzda ve ruhumuzda yaralar olmadan, ailemize ve sevdiklerimize dönme umudu ile kavuşma gayretindeyiz.

Bu basın açıklamasını yaptığımız saatlerde hala Bakanlığımız resmi sayfasında ne bir başsağlığı mesajı ne de bu hafta yaşanan şiddet olaylarına karşı herhangi bir kınama mesajı yapılmıştır. Sağlık Bakanlığının resmi sayfasında manşetlerde hala Sağlık Çalışanlarına Şiddetle ilgili Sempozyum paylaşımları yapmaktadır. Tabi ki doğru olan budur. Bizler hastanelerde görev yapmasak ta, kırsalda en yakın emniyet karakoluna 3 saatlik mesafede bir köyde hayvanlara aşı yaparken şiddete maruz kalan bir veteriner sağlık çalışanı, İstanbul’ un göbeğinde çalışıp ta bir gıda işletmesini denetlerken üstümüze kepengi kapatıp bizleri işletmeye kilitlemeye çalışırken çaresizce emniyete telefon etmeye çalışan, polis acaba ne zaman gelir diyen gıda denetçisi personelleriz.

Değerli arkadaşlar Tarım, Orman ve Gıda hizmet kolumuzu kapsayan alanda hayvan sağlığını, halk sağlığını, toprağımızı ve ormanlarımızı korumak için canla başla çalışan fedakâr arkadaşlarımızın şiddet olaylarıyla anılmasının önüne geçmek adına acilen en başta Bakanlığımızın desteği ile kamu çalışanlarını da kapsayacak şekilde “Kamuda Şiddet” yasasının çıkarılarak yasalaşması zaruri hal almıştır. Bununla beraber Tarım ve Orman Bakanlığının da söz konusu şiddet olayları üzerinde kamuoyu oluşturarak yüksek bir sesle dile getirmesi gerekliliğini kendilerine hatırlatırız. Bakanlığımız hatırlamadığı hatırlatmadığı sürece bizler sesimizi her zaman inatla vaz geçmeden duyurup Yeter Artık ölmeyelim demeye devam edeceğiz.

Meslektaşlarımızın devletine ve milletine daha sağlıklı bir hizmet sağlayabilmesi için ciddi caydırıcı önlemler alınarak “Kamuda Şiddet” yasasının çıkarılması, arkadaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, zorlu şartlarda görevlerini yerine getiren meslektaşlarımıza fiili hizmet zammı verilmesi Türk Tarım ve Orman-Sen olarak önceliğimiz ve haklı talebimizdir. Bununla beraber devletin asli görevlerini yerine getirirken kaza, saldırı gibi olaylar sonucu vefat eden meslektaşlarımızın “Görev Şehidi” olduğu unutulmamalı ve hakları teslim edilmelidir.

Kamu çalışanlarına yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Kimden gelirse gelsin her türlü saldırı, baskı, haksızlık ve adaletsizlik karşısında Türkiye Kamu-Sen ve Türk Tarım Orman-Sen olarak müdahil olduğumuzu, bahse konu elim olaylar ile ilgili olarak tüm süreçlerin Sendikamız tarafından takip edileceğini bildirir, basına ve kamuoyuna duyururuz.

04 NOLU İSTANBUL ŞUBE BAŞKANLIĞI

TÜRK TARIM ORMAN SEN

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar