33.6 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024

Azerbaycan’a Ziyaret

Azerbaycanda faaliyet gösteren Kardeş sendikamız Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi’nin daveti üzerine yönetim kurulumuz Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti.

Üç günlük çalışma ziyaret programında Sendikamız Genel Başkanı Sayın Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcıları Sayın Gürkan Bozkurt ve Sayın Hasan Nuri Akça yer almış olup, programın ilk gününde Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi Başkanı Sayın Fuad Memmedov ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelindi. Yapılan toplantıda çalışma programı netleştirildi.

Programın birinci gününde kardeş sendikamızın bağlı olduğu Azerbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasyonu ziyaret edildi ve Genel Başkanı Sayın Settar Mahbeliyev ile makamında görüşüldü. Yapılan görüşmede Türkiye-Azerbaycan ilişkilerimin son dönemde geldiği seviye özellikle Karabağ’ın yeniden azad edilmesi sürecindeki ortak mücadele, Türk Devletleri Teşkilatında gelişen süreç ile Türkiye-Azerbaycan sivil toplum kuruluşları arasındaki olumlu ilişkiler üzerinde duruldu ve gelecek süreçte yapılabilecek ortak çalışmalar değerlendirildi.

Daha sonra kardeş Sendikamız Azerbaycan Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi Genel Başkanı Sayın Fuad Memmedov makamında ziyaret edildi. Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi Genel Başkanı Fuat Memmedov başta olmak üzere tüm yönetim kurulunu ile beraber bir araya gelinerek, karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi, yürütülecek ortak çalışma konularının belirlenmesi hususlarında fikir birliğine varıldı.

Ziyaret vesilesiyle heyetler arası yapılan görüşmelerde, Türkiye ve Azerbaycan tarım ve ormancılık alanlarında benzer çalışma koşullarına sahip Sendikamız ve Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi, sendikal tecrübelerin paylaşılması, yürütülecek ortak çalışma konularının belirlenmesi amacıyla bir protokol imzalanması sonucunda bahse konu birlikteliğin kurumsal bir yapıya kavuşturulması fikri çerçevesinde, bu birlikteliğin Türk Dünyası ve Bölge Ülkeleri de kapsayacak şekilde geliştirilmesi konularında anlaşma imzalandı.

İkili işbirliği anlaşmasının tamamlanmasıyla, bundan sonraki süreçte protokol kapsamının tüm Türk Dünyası ve bölge ülkelerinin tarım, orman ve gıda alanlarında faaliyet gösteren tüm sendikalara da katılım çağrısı yapılması konularında da ortak kanaat ortaya konulmuştur.

Azerbaycan Kənd Təssərrüfatı Nazirliyi (Tarım Bakanlığı) Genel Koordinatörü Azad Ceferli ve kardeş sendikamızın üyelerininde bulunduğu kuruluşlara ayrı ayrı nezaket ziyaretleri yapıldı. Yapılan iş birliği anlaşması hakkında da bilgi verildi. Sendikamız Türk Tarım Orman Sen ile Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi arasında gerçekleştirilecek olan ve Türk Dünyası ve bölge ülkelerinin tarım, orman ve gıda alanında faaliyet gösteren, sendikalar arasında yapılacak bahse konu iş birliği çalışmalarımızın, tüm çalışanlarımıza, teşkilatlarımıza ve ülkelerimize hayırlar getirmesini diler, “Tek Millet, İki Devlet” anlayışı ile misafirperverlikleri için Konfederasyon Başkanı Sayın Settar Mahbeliyev ve kardeş sendikamızın Genel Başkan Sayın Fuad Memmedov başta olmak üzere, tüm yönetim kurulu üyelerine ve Bakanlık yetkili makamlarına ayrı ayrı teşekkürlerimizi arz ederiz.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar