20.7 C
Ankara
Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriEkim Ayı Asgari Geçim Sonuçlarımız Açıklandı

Ekim Ayı Asgari Geçim Sonuçlarımız Açıklandı

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2022 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanılarak Ekim 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 18.069,00 lira olarak hesaplandı.

Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı ise 8.329,38 TL olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 672,90 TL, %3,87 oranında arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 221,73 TL, %3,44 oranında yükseldi ve 6.665,91 lira olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Ekim ayında 6.404,85 lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ekim 2022 verilerine göre günlük 152,631 lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 4.578,93 lira oldu. Ekim 2022 itibari ile ortalama 9.671,19 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %47,35’ini oluşturdu. Kira gideri ise Ekim 2022 ortalama maaşının %18,88’ine denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,23’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,77’si kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ekim 2022 maaşından geriye yalnızca 3.265,96 TL kaldı.

KAHVECİ: EK ZAM VE ENFLASYON FARKLARININ AYLIK ÖDENMESİ KONUSUNDA ISRARCIYIZ

Ekim ayı asgari geçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Uzun süredir dile getirdiğimiz, ek zam, refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması konusunda düzenleme yapılması çağrımızı bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Genel Başkan Önder Kahveci;

“2022 yılının sonuna doğru yaklaşırken her ay düzenli olarak yaptığımız asgari geçim araştırması sonuçlarına göre kamu görevlileri ve emeklerimizin ekonomik sıkıntıların artarak devam ettiğini bir kez daha görüyoruz.

Kış mevsiminin girmesi ile birlikte özellikle ısınma ve diğer ihtiyaç kalemlerinde yaşanacak  artışlarla birlikte ekonomik sıkıntıların daha da derinleşeceği aşikardır.

Artan enflasyon rakamları çarşı ve pazara ciddi şekilde yansırken kamu görevlilerinin ekonomik gücü ise bu artışlar karşısında her geçen gün daha da erimektedir. Bu noktada uzun süredir dile getirdiğimiz ek zam, refah payı ve özellikle enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması ısrarımızı ve çağrımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Bu konularda hızla yapılacak düzenlemeler ile kamu çalışanlarının alım gücünün korunması adına önemli bir adım da atılmış olacaktır” dedi.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar