30.7 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriGenel Başkan Demirci 13. Çalışma Meclisi Toplantısında

Genel Başkan Demirci 13. Çalışma Meclisi Toplantısında

Örgütlenmenin Önündeki Engeller ve Çözüm Yolları

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca organize edilen 13. Çalışma Meclisi Toplantısı düzenlendi.

29-30 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya Konfederasyonumuza bağlı Sendika Yöneticilerimiz başta olmak üzere Çalışan ve  İşveren Sendikaları yöneticileri ve hükümet yetkilileri yanında Akademisyen ve basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

İki gün süren 13. Çalışma Meclisinin ilk günü açılış paneli bölümünde Konfederasyon Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci ülkemizdeki Kamu Çalışma Hayatı ve Kamu Çalışanları Sendikacılığı konusunda bilgi verdi.

Meclisin ikinci günü sabah oturumunda Panelist olarak katılan Sendika Genel Başkanımız Sayın Ahmet Demirci, “Ülkemizde Kamu Çalışanları Sendikacılığında Yaşanan  Örgütlenme Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Demirci yaptığı sunumda, “Uluslararası sözleşmelerden  kaynaklı grev ve toplu sözleşme haklarının iç hukukta karşılık bulamaması, hakem müessesesinin hakem vasfını yitirmiş olması, Sendika üyeliğinin yasaklandığı çalışan kesimleri, sendikal ayrıştırmalar, sosyal diyalog mekanizmalarının işlevsiz olması gibi olumsuz etkenler ülkemiz Kamu Çalışanları sendikacılığının gelişmesinin önündeki temel engellerdir” dedi.   Ayrıca Demirci, sendikacılığı itibarsız hale getiren bazı bürokratik oligardlar ile onların emir kulu, sarı sendikaların yapmış olduğu olumsuz uygulamaların, kamu çalışanlarının örgütlenmesini baltalayan diğer unsurlar olarak altını çizmiştir.

Bahse konu problemler yıllardır tarafımızca ilgili zeminlere taşınarak çözüm sağlanmaya çalışılmaktadır dedi.

Çözüm önerisi olarak Sayın Demirci,  bahse konu olumsuzluklar ile ilgili yetkili makamlara sunulan raporlarımız, İLO Uzmanlar Komitesi, İLO Aplikasyon Komitesi ve Avrupa Konseyi raporlarının  dikkate alınarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde meselelerin tüm tarafların sosyal diyaloğ felsefesi çerçevesinde bir araya getirilerek çözüme esas yasal ve idari düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmelidir dedi.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar