16.5 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriGenişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Sendikamız Türk Tarım Orman Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Afyonkarahisar / Sandıklı’da gerçekleştirildi.

Sendikamız, Genel Merkez Yönetim Kurulumuz ve Şube ve İl Başkanları, Yönetim Kurulları ve Kadın Kolları Komisyonlarının katılımı ile gerçekleştirilen “İstişare Toplantısı” 28 Eylül 2023 Perşembe günü Sandıklı May Otelde başladı.

Toplantımız, Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Sayın Önder KAHVECİ, Kıbrıs Türk Memur-Sen Genel Başkanı Akın MANGA, Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Sayın Kenan KARAÇAM, Türkiye Kamu-Sen Afyonkarahisar İl Temsilcisi Sayın Mehmet Ali ÖZTÜRK, Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim görevlisi Sayın Prof. Dr. Abuzer Acar, Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Afyonkarahisar Şube ve İl ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla geçekleştirildi.

Toplantının açılışı, Sendikamız İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Buyruk tarafından yapıldı. Açılış konuşmasında toplantının gündemi, amaç ve gerekçesi ile geleceğe yönelik yetki çalışmalarımıza esas Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun beklentilerini ifade etti.

Sonrasında söz alan Genel Başkanımız Ahmet Demirci, sendikal mücadelede geçen 30 yılı aşkın, Sendikal mücadelemizde bugüne kadar kazanımlarımız, hedef ve beklentilerimiz yanında yetki dönemine yönelik çalışmaları da içeren değerlendirmelerde bulunarak, Konfederasyonumuz ve Sendikamız olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, yani ülkemizin önümüzdeki yeni yüzyıl hedefleri doğrultusunda ortaya konulan irade ve mücadelede Türk Yüzyılına Bizde Varız! diyerek sözlerini tamamladı.

Protokol konuşmalarında söz alan Konfederasyonumuz Genel Başkanı Önder KAHVECİ, “Sizlerin de yakından takip ettiği gibi 7. Dönem Toplu sözleşme geride kaldı. Türkiye Kamu-Sen olarak masada Türk memurunun kazanım elde edebilmesi adına elimizden gelen çabayı gösterdik.

Ancak yetkili konfederasyon iş bilmezliği ile çözüm bekleyen birçok başlığın sonuca bağlanmadığı bir Toplu sözleşme sürecine imza atıldı.

Sorunların görüşülmediği bu toplu sözleşmenin 3. oturumuna katılmayarak tepkimizi ortaya koyduk.

Aileleriyle birlikte 25 milyona ulaşan bir kitlenin önümüzdeki iki yıllık ekonomik geleceğinin belirleneceği bu pazarlıkların ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu gayet iyi bilerek, bu toplu sözleşmede, kamu görevlileri ve emeklerimizin mali ve özlük haklarının piyasa gerçekleri ile örtüşecek biçimde ilerletilmesi gerektiğini ısrarla vurguladık.

Ancak gerek kamu işveren heyeti gerekse yetkili konfederasyon ve sendikalar sorunları masaya getirip tartışmaktan ziyade çözüm bekleyen konuların üzerine örtmeyi tercih ettiler.

Hükümet, 2024 yılı için %15+10 2025 yılı için ise %6+5’lik bir oran ile masaya teklifini sundu ve devamında hakem heyetine giden görüşmelerde aynı şekilde bu rakam kabul edildi. 

Enflasyon tahminin bile altında yapılması planlanan bu artışların kamu çalışanlarının ekonomik sorunlarını çözmekten öteye daha da derinleştireceği açıktır. Bu sebeple Enflasyonun üzerinde bir maaş zammı ve refah payı uygulaması hayata geçirilmelidir. Dönem sonlarında verilecek olan enflasyon farkı sıfır zam anlamına gelmektedir. Bu da memurların maaşlarını artırmak değil enflasyona endekslemek anlamını taşımaktadır. Memurlarımızın ekonomik sorunlarının çözümü, enflasyonun üzerinde bir maaş zammı, geçmiş dönem zararlarının telafisi ve alım güçlerini artıracak olan refah payı uygulamasından geçmektedir. Yıllardır dile getirdiğimiz üzere refah payı Türkiye Kamu-Sen’in olmazsa olmazıdır, kırmızı çizgisidir. ” dedi. Toplu Sözleşme masasında masaya taşınan bütün sorunların  takipçisi olacaklarının altını çizen Genel Başkan Önder Kahveci, “Daha önce de daha önce de kamuoyuyla paylaştığımız 8 bin 77 TL’lik ek ödemenin taban aylığa  yansıtılması ve emekli maaşlarına da eklenmesi, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının genel idari hizmetler sınıfına alınması, verilen sözler gereğince birinci dereceye gelen tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesi, başta kira yardımı olmak üzere ülkemizdeki sosyo-ekonomik yapıya uygun yeni yardım kalemlerinin belirlenmesi,  mevcut sosyal yardımların yükseltilerek kamu çalışanlarının ve aile bireylerinin durumlarına uygun sosyal yardımlardan etkin bir biçimde faydalanmalarının sağlanması, bayram ikramiyesi mühendis, avukat, akademisyen, şef, tekniker, teknisyen, araştırmacılar ve benzer meslek grubu çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi, gelir vergisi oranlarının %15’e sabitlenmesi konularındaki taleplerimizi asla gündemden düşürmeyeceğiz. Sonuç alıncaya kadar bu yoldaki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“Türkiye Kamu-Sen kurulduğu günden bugüne, çalışma hayatında her türlü ayrımcılığın yok edilmesi ve hakkaniyetli bir yapının kurulması için mücadele eden tek sivil toplum kuruluşudur. Kamu görevlilerinin haklarının geriletilmesinin önüne geçmek için mücadele eden tek konfederasyon biziz. Biliyoruz ki, başka sendikalara üye de olsa bütün memurlar bizden medet umuyor, bizi destekliyor.

Türkiye Kamu-Sen, 31 yıldır ortaya koyduğu erdemleri ve ilkeleri ile ciddi bir duruş sergilemektedir. Konfederasyonumuzun, değerleri menfaatlerden önde tutan bu tavrı, memurlarımızın sendikamıza her geçen yıl gösterdiği teveccühle taçlanmaktadır. Memurlarımız tercihlerini sendikalarımızdan yana kullanırken, Allah’a çok şükür bu yıl da rakiplerimiz arasında en fazla üye artışı sağlayan konfederasyon olmayı başardık ve sayımız 600 bine dayandı.

Türkiye Kamu-Sen, Türk milletinin değerleriyle asla ters düşmeyen duruşu, kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinin korunması noktasındaki kararlılığı, eylem ve söylem birlikteliği ile geleceğe emin adımlarla yürüyor, sendikacılığın kutup yıldızı olmayı sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecek.

Bu vesileyle Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı olarak, kuruluşundan bugüne kadar, başta Kurucu Genel Başkanımız Ali Işıklar olmak üzere, Türkiye Kamu-Sen camiası içinde yer almış, yönetim kademesinde görev yapmış, üye olmuş, destek vermiş herkese tek tek teşekkür ediyor; ailemize kattıkları değerden dolayı minnetlerimi ifade ediyorum. Hayatta olmayan tüm dava arkadaşlarıma da Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Sözlerime son verirken, kamu çalışanları yetkiyi emin ellere teslim etmedikçe bu sorunların çözümü noktasında ciddi adımların atılmayacağı görülmüştür. Dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen yetkiyi alarak önümüzdeki toplu sözleşmelere yetkili konfederasyon olarak katılacak ve kamu çalışanlarının yüzünü güldürecektir” dedi. 

Daha sonra söz alan, Kıbrıs Türk Memur Sen Genel Başkanı Sayın Akın MANGA, Türk Tarım Orman-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısına katılmak üzere ülkemizin dört bir yanından gelen Şube ve İl Başkanları ile beraber tüm katılımcıları selamlayarak ve toplantının hizmet kolumuzda ki tüm kamu çalışanlarına hayırlara vesile olmasını diledi.

Protokol konuşmaları sonrası verilen aradan sonra Teşkilatlandırma ve Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Gürkan BOZKURT’un 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Toplu Sözleşme üzerine sunumunu yaparak bilgilendirmelerde bulundu.

Öğleden sonraki devam eden programda ise Şubelerimizin üye sayıları ile ilgili ayrıntılı bir sunum da yapan İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Buyruk, mevcut üye sayımızın 15 Mayıs 2023 tarihinde ki yetki döneminde bir önceki yetki dönemi olan 15 Mayıs 2022 tarihine göre artış gösterdiğini ve üye sayışımızın şu an itibari ile 19 bin bandına yükseldiğini ifade ederek bu başarıda emeği geçen tüm teşkilat yöneticilerimize, işyeri temsilcilerimize ve üyelerimize ayrı ayrı teşekkür etti. Gelecek yetki dönemi olan 15 Mayıs 2024 için hedeflerimizin yetkili olmak olduğunu ifade eden Buyruk, “Bu hedefi gerçekleştirmek için, teşkilatımızın önümüzdeki süreci çok verimli değerlendireceğine inancımız tamdır.” Dedi.

Daha sonraki bölümde öncelikle toplantıya katılan Şube Başkanlarımız ve İl Başkanlarımız ayrı ayrı söz alıp, görüş, düşünce, talep ve önerilerini dile getirdiler.

Toplantının son bölümü, Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcılarımızın genel değerlendirmesi ve delegasyon tarafından sorulan sorulara cevap bölümü ile tamamlanarak genel istişare toplantımız sonuçlandırıldı.

Günün akşamında ise yine Şube ve İl Başkanlıklarımız heyetleri ile ayrı ayrı lokal toplantılara devam edildi. Yoğun bir çalışma ve başarılı bir organizasyon ile 1 gün süren Türk Tarım Orman Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı 29 Eylül 2023 Cuma günü sona erdi.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar