33.6 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaHaberlerKamusen'den HaberlerMemura Kira Destek Ödeneği Verilsin

Memura Kira Destek Ödeneği Verilsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün katıldığı bir canlı yayında, son dönemde özellikle büyükşehirlerde ciddi oranda artış gösteren kira artışlarının üzerine gideceklerini ifade etti.

Bu durumu “Fırsatçılık” olarak değerlendiren sayın Cumhurbaşkanı, “Fırsatçılığa, yapılacak düzenlemelerle kesinlikle izin vermeyeceğiz” diyerek bu konuda yasal bir düzenlemenin işaretlerini verdi.

TALİP GEYLAN: BÜYÜKŞEHİRLER VE TATİL BÖLGELERİNDE KİRA DÜZENLEMESİ ELZEM HALE GELMİŞTİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek kira artışları konusundaki açıklamalarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili Talip Geylan, büyükşehirler ve tatil bölgelerinde kira fiyatlarının fahiş noktalara ulaştığını belirterek, memurlara KİRA DESTEK ÖDENEĞİ verilmesi çağrısında bulundu.

Geylan açıklamasında şu satırlara yer verdi;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir canlı yayında büyükşehirler ve tatil bölgelerinde yaşanan yüksek kira artışlarının önüne geçilmesi noktasında atılacak adımları dile getirmesi, son aylarda yaşanan ciddi bir sorunu yeniden gündeme getirmiştir.

Türkiye Kamu-Sen olarak yüksek kira artışı sorununu daha önce çeşitli açıklamalarımızla dile getirmiş ve bu konuda çözüm önerilerimizi yetkili mercilere sunmuştuk.

Özellikle Büyükşehirlerimizde son aylarda ciddi oranlarda artış gösteren kiralar bu illerde görev yapan kamu görevlilerini zor durumda bırakırken, bir çok memur, aileleriyle birlikte büyükşehirlerden farklı illere taşınmak üzere tayin başvurusunda bulunmaktadır.

On binlerce TL’lik kira rakamların telaffuz edildiği büyükşehirler ve tatil yörelerinde fırsatçıların yarattığı bu ortam kamu görevlilerimizi ve elbette toplumun her kesiminden vatandaşımızı ekonomik olarak içinden çıkılmaz bir duruma sürüklemektedir.

Kıt kanaat imkanlarla büyükşehirlerde yaşamlarını devam ettirmeye gayret eden memurlarımız için yüksek kira artışları ile birlikte ikamet ettikleri şehirler adeta bir sürgün yeri haline dönüşmüştür.

Ulaşım, gıda ve temel ihtiyaç kalemleri gibi bir çok gideri ucu ucuna yetirmeye çalışan kamu görevlileri yüksek kiralar altında kira, elektrik, su ve yakıt parasını dahi karşılayamaz hale gelmiştir.

Yaşanan ekonomik gelişmeleri fırsat bilerek devletin belirlediği yüzde 25’lik kira artış sınırını aşan zam talebinde bulunan ev sahipleri, vatandaşlarımızın ekonomisine büyük bir darbe vurmaktadırlar.

Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’da, en niteliksiz konutlarda dahi 5 Bin TL’nin altına kiralık ev kalmazken, bazı ilçelerde kiralar 30 bin TL’yi  aşmaktadır.

Yapılan araştırmalar çerçevesinde, İstanbul’da konut kiraları son bir yılda yüzde 144, son iki yılda ise yüzde 319 artış gösterirken, İstanbul genelinde ortalama metrekare kirası 100 TL, ortalama kira ise 10 bin 229 TL civarına yükselmiştir.

Başkent Ankara’da ise, konut kiraları son bir yılda yüzde 163, son iki yılda ise yüzde 269 artış gösterirken, Ankara genelinde ortalama metrekare kira bedeli 50 TL civarı,  ortalama kira bedeli ise 5 bin 466 TL olarak hesaplanmaktadır. Başkentin merkezi ilçelerinde ise kira rakamları 6-8 bin TL civarında seyretmektedir. 

Ülkemizin tatil cenneti Antalya’da ise kiralar yüzde 172 artarken bir yıllık kira ücretinin de peşin olarak istendiği dile getirilmektedir.

Hal böyleyken, aldıkları maaşla hayatlarını sürdürmeye gayret eden kamu görevlileri ve aileleri ciddi bir geçim sıkıntısı yaşamakta ve ortaya çıkan bu durum tersine bir göç dalgasını beraberinde getirmektedir.

Memurlarımız için neredeyse bir sürgün yeri haline dönüşen büyükşehirlerimiz ve tatil bölgelerimiz için acil bir kira düzenlemesi ve kontrolü elzem hale gelmiştir.

Bu noktada sayın Cumhurbaşkanının “Fırsatçılığa izin vermeyeceğiz” söylemini önemsiyoruz. Bununla birlikte bu bölgelerde canla başla görev yapan kamu görevlilerimizin rahat bir nefes alabilmesi adına Hükümetimizin memurlarımıza KİRA DESTEK ÖDENEĞİ vermesini talep ediyoruz” dedi.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar