12.4 C
Ankara
Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriSözleşmeliye Kadro Taleplerimizi Tam Olarak Karşılamıyor

Sözleşmeliye Kadro Taleplerimizi Tam Olarak Karşılamıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca “Sözleşmeli Personelin Kadroya Alınması” hususunda yapılan açıklamada bazı hususlar tarafımızca olumlu bulunurken bazı kısımlar ise konfederasyonumuzun ve sendikamızın taleplerini karşılamaktan uzak kalmıştır.

Hizmet kolumuzda çalışan 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi uyarınca çalıştırılan (4/C’den 4/B’ye geçenler de dahil) personelin süre sınırı olmaksızın doğrudan kadroya geçirilmesi kararı Sendikamız Türk Tarım Orman-Sen’in de talep ettiği doğru ve yerinde bir uygulama olmuştur.

Hizmet kolumuzda 4/B’li sözleşmeli çalışan tüm kamu personeli böylece kadroya aktarılmış olacak. Ancak bu personellerin 4 yıl süresini dolduranların tayin ve nakil talebinde bulunacağı kararı süre sınırı olmaksızın kadroya geçirilmesini işlevsiz kılmakta ve kadroya geçişte üstü örtülü bir süre sınırı konulduğunu ortaya çıkarmaktadır.

“Yeni İstihdam Edilecek Sözleşmeli Personel” başlığından anlaşılacağı üzere; bundan sonra kamuda atamaların 3+1 sistemine göre yapılacağı, doğrudan kadrolu personel atamasının kısıtlanacağı görülmektedir. Bu durum kamudaki asli istihdam biçiminin 3+1 sözleşmeli personel statüsü olacağını göstermektedir. 

Sözleşmelilerin kadroya alınması işleminin 3+1 esasına göre belli bir süreye bağlı olarak bırakılması Konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen ve Sendikamız Türk Tarım Orman-Sen’in AMASIZ ve ŞARTSIZ KADRO talebimizi karşılamamıştır.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi bizim kadro mücadelemiz, “bütün güvencesiz personelin istisnasız ve şartsız bir biçimde kadroya geçirilmesi ve her ne ad altında olursa olsun sözleşmeli istihdamına son verilmesi yönündedir”.

Henüz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin kanun taslağı kamuoyuyla paylaşılmamıştır. TBMM ve Komisyon süreçlerinde çekincelerimizin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacak olup, kamu personel sisteminin harfler ve rakamlarla bölünmüşlükten uzak bir biçimde tek bir kadrolu istihdam modeline dayanması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Ahmet Demirci

Genel Başkan

Yönetim Kurulu Adına

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar