33.6 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaHaberlerKamusen'den Haberler19 Mayıs; İstiklalden İstikbale Yürümeye Ant İçmiş Vatanseverlerin Şaha Kalktığı Gündür

19 Mayıs; İstiklalden İstikbale Yürümeye Ant İçmiş Vatanseverlerin Şaha Kalktığı Gündür

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Dağ başını duman almış

Gümüş dere durmaz akar

Güneş ufuktan şimdi doğar

Yürüyelim arkadaşlar…”

Önce Trablusgarp’ta, ardından Balkan Savaşları’nda ağır yara aldı Türk yurdu. Esaret an be an çöreklenirken topraklarımıza, 1914’te patlak veren 1. Dünya Savaşı’nda Türk milleti daha da yalnızlaştı. 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesiyle fiilen sona eren ve savunma imkânlarından yoksun bırakılan Osmanlı Devleti’nin egemenlik haklarına darbe vurulmuştu. Milli varlık düşmanı yapılar kurdukları zararlı cemiyetler aracılığıyla topraklarımızı ortaçağ karanlığına hapsetmek için faaliyetlerini yürütürken, işgaller de peşi sıra geliyordu. İzmir’i ilhak etmeye çabalayan Yunanlılar, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e asker çıkarırken, bir süredir yurt sathında örgütlenen üstün karakterli, fâhir, vatanperver yiğitler bu gidişatı tersine çevirmek için aksiyon alarak, sessiz ve etkili bir çalışma yürütüyorlardı. Milli uyanış sağlanmalı, bu uyanış Anadolu’ya yayılmalıydı.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar