33.6 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriBakan Yardımcısı Sayın Gümen’e Ziyaret

Bakan Yardımcısı Sayın Gümen’e Ziyaret

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Ahmet GÜMEN ziyaret edildi.

Genel Başkan Ahmet Demirci ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Nuri Akça tarafından 31 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette Hizmet kolumuz ile ilgili aşağıdaki bazı konularda istişarelerde bulunuldu.

Genel Başkanımız Ahmet Demirci, öncelikle Veteriner Hizmetleri El Emeğinin iyileştirilmesi konusunda, el emeğinin ödeme kalemi olarak ortaya konulacak teşvik bütçesinden karşılanması noktasında ortaya koydukları dirayet için Bakan yardımcımız Sayın Gümen ve gıyabında Sayın Bakanımız İbrahim Yumaklı’ya teşkilatımız adına teşekkürlerimizi arz etti. Bu anlamda üçlü sistemde yapılacak el emeği uygulamasında alanda yaşanabilecek bazı olumsuzlukların giderilmesi için ilave bazı tedbirler alınması talebimiz ifade edildi. Diğer yandan Sayın Demirci, yurtdışı hayvan seçimi görevlendirmelerinde görev alabilecek sağlık ve teknik personelin seçiminde yaşanan olumsuzlukların giderilmesine yönelik Sayın Bakan Yardımcısının gösterdiği adil yaklaşım için memnuniyetimizi de ifade etti.

Döner sermaye bütçelerinden karşılanan, bakanlıkça yürütülen bazı hizmetlerin sarf materyallerinin bedelinin el emeği uygulamasında olduğu gibi Bakanlıkça yapılan konu bazlı teşviklerden yada genel bütçeden karşılanması konusunda uygulamanın genişletilmesi talebimiz Sayın Bakan Yardımcısına iletildi. Bu cümleden; geçmişte hizmet satın alımı ile çalıştırılan ve 2017 yılı sonunda “taşeron çalışanlara kadro verilmesi” düzenlemesi ile yine çalıştıkları döner sermaye bütçesi kapsamında 657 Sayılı Kanunun 4d maddesine göre kadrolu kamu işçisi statüsünde aktarılan bazı bakanlık çalışanlarımızın kadrolarının, mevcut döner sermaye saymanlıklarımızın mali gücünü koruyabilmek amacı ile genel bütçe kapsamına aktarılması konusu diğer bir talebimiz olarak Sayın Gümen’e arz edildi.

Sayın Bakan Yardımcısı ise yaptığı değerlendirmede Bakanlığımızın görev ve sorumluluk alanlarında etkili ve verimli çalışmalara imza atarken diğer yandan bakanlık çalışanlarımızın ekonomik ve sosyal refahı anlamında da önemli çalışmalar yapma gayretinde olduklarını ifade etti. Bu anlamda el emeği ücretlerinde ve hayvan sağlığı hizmetlerinde kullanılan aşı vb sarf malzemelerin bedellerinin karşılanması noktasında konu bazlı teşvik uygulamalarından mahsuplaşması konusunda önemli bir mesafe alındığını, uygulamaya yönelik çıkabilecek problemlerin giderilmesi için yine sosyal diyalog çerçevesinde yeni yaklaşımlar geliştirilebileceğini ifade etti.

Döner sermaye bütçesi kapsamında görev yapan işçi statüsündeki bazı bakanlık çalışanlarının kadrosu ile genel bütçeye aktarılması konusunda bir araştırma yaptıracağını ve bu çerçevede hukuki anlamda bir çözüm üretebilme çabasında olacaklarını Bakan Yardımcılığı makamı olarak, bakanlıkta çalışanlarının tamamına ehliyet ve liyakat esaslı; adil ve eşit davranma çabasında olduklarını ifade etti.

Sayın Bakan Yardımcısına gösterdiği nezaket için teşekkür ederiz.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar