33.6 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriDeprem Mağdurları Mesai İle Tehdit Edilemez

Deprem Mağdurları Mesai İle Tehdit Edilemez

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın iki ayrı ilçesinde 9 saat ara ile meydana gelen ve Güneydoğu Bölgemizde 10 ilimizi etkisi altına alan iki korkunç deprem felaketi sonucu ortaya çıkan yıkım, günlerdir ve kesintisiz olarak basın ve yayın kuruluşlarında haber alarak verilmektedir.

Bahse konu deprem felaketini bizzat yerinde tetkik etmek, üyelerimiz ve Sendika yöneticilerimizin dertlerine ortak olabilmek ve karınca-kararınca; toparlayabildiğimiz yardımları deprem mağdurlarımıza iletmek üzere 4 gün süre ile bölgede ziyaretlerde bulunduk.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Hatay İl ve bahse konu İllerimizin İlçelerinde yapmış olduğumuz ziyaretlerde bölgedeki tüm vatandaşlarımız ile birlikte hizmet kolumuz Kamu çalışanları da depremin olumsuzluğunu en derin şekilde hissettikleri, bizzat tarafımızca tespit edilmiştir.

Bölgede görev yapan pek çok Kamu çalışanımız aileleri ve çoluk çocuğu ile enkaz altında hayatını kaybetmiş yada hala enkaz altından çıkarılmayı beklerken, Kamu binaları ve konutlar başta olmak üzere deprem felaketinde pek çok bina yıkılmış, yıkılmayanların nerede ise tamamı hasarlı olarak ikamete yada içerisinde kamu hizmeti vermeye uygun olmayan durumdadır.

Bölgede görev yapan pek çok Kamu görevlisi eğer hayatta kalabilmiş ise, hala enkaz altından çıkarılan ve deprem şehidi olmuş eş, dost, akraba yada mesai arkadaşlarının defin işlemleri ile uğraşmakta, hayatta kalabilmiş aile bireylerini deprem alanı dışına, daha güvenli bir bölgeye taşıma çabasına girişmişlerdir.

Deprem sonrası özellikle deprem alanı dışına çıkan pek çok Kamu çalışanı Ankara dahil pek çok ilimize ulaşmış, bu anlamda geçici bir dönem için Ankara ve İstanbul misafirhanelerimiz de bahse konu mağdurlara ücretsiz tahsis edilmiştir.

Ancak Bölgede görev yapan kamu görevlilerinden bu hafta sonu yoğun şikayetler almaya başladık. Şikayetin konusu; deprem mağduru kamu görevlilerinin görev yaptıkları kurumların amirleri, deprem mağduru kamu görevlilerini, her türlü travmatik durumlarını ve mağduriyetlerini göz ardı ederek yarından itibaren mesaiye çağırmakta, gelmedikleri takdirde ise haklarında işlem yapacaklarını ifade etmektedirler.

Buradan ifade ediyoruz ki, deprem travması yaşayan kamu görevlilerimize bu anlamda baskı yapmak, tehdit etmek hiç bir kamu idarecisinin haddi olamayacağı gibi, bu konularda yapacağı her işlem için karşısında bizi bulacaktır.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm kamu üst düzey yöneticilerimizden talebimiz, acil kamu hizmetlerinin yürütülmesi için durumu müsait personel dışında bölgede görev yapan tüm kamu görevlilerimizin 20 Şubat tarihine kadar idari izinli sayılması hususunda acilen bir genelge hazırlanarak bölgedeki valiliklere gönderilmelidir.

Bahse konu problemin çözümünün takipçisi olacağımızın bilinmesini kamuoyuna arz ederiz.

Ahmet Demirci

Türk Tarım Orman Sen Genel Başkanı

Yönetim Kurulu Adına

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar