27.3 C
Ankara
Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriKardeş Sendika İle İşbirliği Protokolü

Kardeş Sendika İle İşbirliği Protokolü

Azerbaycan Kend Teserrufatı Nazirliyi Birleşmiş Hemkarlar İttifaqı (Azerbaycan Tarım Bakanlığı Çalışanları Sendikası) ile Sendikamız arasında karşılıklı çalışma ve işbirliği protokolü imzalandı.

28 Eylül- 2 Ekim 2022 tarihleri arasında Sendikamız Genel Başkanı Ahmet Demirci ve Genel Başkan Yardımcılarımız Mustafa Buyruk ve Erdal Polat,  bir dizi temaslarda bulunmak amacı ile  Azerbaycan’da temaslarda bulunmaktadırlar.

Sendika Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Kardeş Sendika;  Azerbaycan Kend Teserrufatı Nazirliyi Birleşmiş Hemkarlar İttifaqı Sendikası yöneticileri ile ortak çalışmalar yürüttüler. Bu anlamda 29 Eylül 2022 tarihinde bahse konu Sendikanın Genel Merkezinde, karşılıklı heyetler halinde bir araya gelindi. Yapılan müzakerelerin akabinde karşılıklı işbirliği ve geleceğe yönelik ortak çalışma konularını içeren bir protokol imzalandı.

Bahse konu müzakerede ve protokol töreninde Sendikamız Adına Genel Başkanımız Ahmet Demirci yapmış olduğu konuşmada, geçmişte de görev yaptığı Azerbaycan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türk Dünyasının birliğine yönelik önemli adımların atıldığı, Azerbaycan ile “Tek Millet iki Devlet” anlayışı’ nın bu derece ete ve kemiğe büründüğü bu dönemde Azerbaycan’da olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

İmzalanacak protokolün ülkelerimizde ve Türk Dünyasında faaliyet gösteren tüm sivil toplum Kuruluşlarımız için örnek olacağını ifade etti.

Kardeş Sendika adına söz alan Genel Başkan Fuad Memmedov ise Karabağ Zaferinde en üst seviyeye ulaşan Türkiye -Azerbaycan ilişkilerini daha da güçlendirecek bu protokolün, Türk Dünyasına ışık tutmasını ifade etti.

Protokol çerçevesinde dost ve kardeş iki ülkenin tarım, ormancılık ve ekoloji alanında faaliyet gösteren, iki kardeş Sendikası arasında bugüne kadar varolan pozitif ilişkilerin bundan sonraki süreçte de protokole dayalı olarak daha da güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Yine protokol çerçevesinde karşılıklı bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, karşılıklı eğitim istişari ziyaretlerin gerçekleştirilmesi, aramızda başlatılan bu olumlu gelişmelerin tüm Türk Dünyasında kamu hizmet birimlerinde faaliyet gösteren Sendikalara da örnek oluşturacak yapıya dönüştürülmesi ve Türk Dünyasında aynı amaca yönelik faaliyet gösteren; başta tarım, ormancılık ve ekolojik alan olmak üzere kurumsal işbirliklerimizin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Yapılan protokol sonrası her iki Sendikamız arasında protokol çerçevesinde belirlenen amaçlar doğrultusunda karşılıklı tanışma ve istişari ziyaretlerin biran önce başlatılmasına ve Türk Dünyası çerçevesinde her iki Sendikamızın ortak amaçlarına uygun kardeş Sendikalarımızın tespiti ve oluşturulacak birliğe davet edilmesine esas ziyaretlerin gerçekleştirilmesine yönelik prensip kararı alınmıştır.

Bahse konu ziyaretimizde tüm organizasyonları yapan, Sendika Yönetimimize ev sahipliği yapan Azerbaycan Kend Teserrufatı Nazirliyi Birleşmiş Hemkarlar İttifaqı Sendikası Genel Başkanı Fuad Memmedov ve Yönetim Kurulu Üyelerine şükranlarımızı arz ederiz.

Ayrıca, imzalanan bu protokolün camiamıza, kardeş sendikamıza ve Türk Dünyası emek hareketine hayırlar getirmesini dileriz.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar