16.5 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaHaberlerManşet HaberleriTüm Sözleşmelilerin Kadroya Alınması İçin Genel Kurul Sürecinde de Mücadelemiz Devam Edecek

Tüm Sözleşmelilerin Kadroya Alınması İçin Genel Kurul Sürecinde de Mücadelemiz Devam Edecek

Yaklaşık 460 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini sağlayacak kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Konfederasyon olarak komisyonda teklifle ilgili eksiklik ve aksaklıkları dile getirdik, çözümüne yönelik öneriler sunduk.

Teklifle ilgili süreç TBMM Genel Kurulunda sürecek. Söz konusu düzenleme ile kapsam dâhilindeki personelin sorunları çözüme kavuşuyor ancak PTT’deki İHS’li personel, fahri Kuran kursu öğreticileri, Aile Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan personel ile vekil ebe, hemşire ve vekil imam-hatipler haricindeki diğer vekil memurlar gibi çalışanlarımızın kadro kapsamına alınmaması doğru bir yaklaşım olmamıştır.

Ayrıca 4/C’li iken 4/B’ye geçen personelin eğitim durumları itibarı ile hak ettikleri unvanlara geçmelerine ilişkin belirsizlik de sürmektedir.

Teklifte aile birliğinin sağlanmasına yönelik bir madde olmayışı, hatta sözleşmeli personelin hâlihazırda var olan eş durumu tayin hakkının 4 yıl çalışmaya bağlanması parçalanmış ailelerin sorunlarının süreceği anlamına geliyor.

Buna karşın bundan sonra göreve başlayacak sözleşmeli personelin üç yıl çalıştıktan sonra doğrudan kadroya geçecek olması, kamu personel sisteminin bir kurala bağlanması ve çok başlı yapının sonlandırılması açısından yerinde bir uygulama olmuştur.

Henüz gündemde sözleşmeli personele kadro konusu yer almıyorken, kadro konusunu gündeme taşıdık. Kanunun hazırlanması aşamalarından bugüne gelinceye değin, istisnasız tüm güvencesiz sözleşmeli personelin şartsız bir biçimde kadroya geçirilmesi gerektiğini, özellikle aile birliğinin sağlanması konusunda hassasiyet gösterilmesinin zorunlu olduğunu ifade ettik, bu doğrultuda eylemler yaptık, görüşmeler gerçekleştirdik.  

Türkiye Kamu-Sen olarak tasarıdaki eksikliklerin giderilmesi için Genel Kurul sürecinde de girişimlerimizi sürdüreceğiz. Kanunun yasalaşmasıyla kadroya geçecek çalışanlarımıza hayırlı olsun diyor, taleplerimizin karşılık görmemesi durumunda mücadelemizin sonuç alıncaya kadar süreceğinin bilinmesini istiyoruz.

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar