30.7 C
Ankara
Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaBasın AçıklamalarıMeslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz

TÜRK TARIM ORMAN SEN

12 NOLU DENİZLİ ŞUBE BAŞKANLIĞI

“MESLEKTAŞIMIZA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ”

KONULU

BASIN AÇIKLAMASI

17.12.2021

Değerli Basın Mensupları

Bugün burada, Kale İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde Veteriner Hekim olarak görev yapan arkadaşımız, meslektaşımız; İbrahim KEREKLİ’ye yapılan alçakça saldırıyı kınamak ve bu konuda sendikamızın görüşlerini sizlerle ve kamuoyumuz ile paylaşmak için toplandık.

Tarım ve Orman Bakanlığının her yıl çıkarmış olduğu Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında aşı takvimine binaen verilen emir üzerine çiftlik hayvanlarını program dahilin de aşılamaya çıkılmaktadır.

Veteriner Hekim olan İbrahim KEREKLİ aşılama programı dahilinde olay günü yani 18.11.2021 tarihinde saat 12:40 sıralarında İlçe Tarım Müdürlüğünden 59 ABF 184 plakalı araçla aşılama programı dahilinde aşı yapmak için Karaköy istikametinde bulunan Uluçam mahalle sınırları içerisinde bulunan Ali TANIŞ’a ait işletmeye hayvan aşılamak üzere gidilmiştir. İşletme sahibi Ali TANIŞ işletmede bulunmadığından oğlu Abdullah TANIŞ; Veteriner Hekim İbrahim KEREKLİ, Veteriner Hekim Levent CİVELEK ve Veteriner Sağlık Teknikeri Muhammet Ali ÇIRAK’a aşılama çalışmasında nezaret etmiştir.

Aşılama çalışması bittikten sonra aşı ücreti ödemesi için Tarım ve Orman Bakanlığının Döner Sermaye yönetmeliğinde belirtilen fiyat tarifesi üzerinden yapılan hesaplama işletme sahibi olmadığından oğlu Abdullah TANIŞ’a bildirilmiştir. Bildirilen ücreti kabul etmemiş ve ödeme yapmayacağını belirtmiştir.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli arkadaşlar bunun üzerine tutanak tutmak istemişlerdir. İşletme sahibinin oğlu tutanağa itiraz etmiş ve küfürler ederek devletin aşısı ücretsiz yapılır, başlarım sizin yapacağınız aşıya diyerek görevli personellerin üzerine yürümüştür.

Siz kim oluyorsunuz ki benden para istiyorsunuz diyerek personellere hakaret etmiştir, bir daha benim işletmeme gelmenizi istemiyorum.” diyerek hakaret ve küfürlerine devam etmiştir.

Oysaki bu aşılamalar Veteriner Hekim arkadaşlarımızın isteği doğrultusunda değil, yukarıda da belirttiğimiz üzere Tarım ve Orman Bakanlığının her yıl çıkarmış olduğu Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında verilen emir üzerine aşılama yapılmaktadır.

Gergin ve öfkeli süreç devam ederken, Abdullah TANIŞ Veteriner Hekim İbrahim KEREKLİ’ye saldırmıştır. Kin ve nefretle, gözü dönmüş bir şekilde üstüne atılmış olup diğer görevli personellerin araya girmeye çalışmasına rağmen yumruklar savurarak darp etmiştir.

Yüzüne gelen yumruklardan göz çevresinde çizikler boğazında kızarıklıklar oluşmuştur. Zar zor diğer görevli personeller Veteriner Hekim Levent CİVELEK ve Veteriner Sağlık Teknikeri Muhammet Ali ÇIRAK araya girerek olayın büyümesini önlemeye çalışmışlardır.

Öfke dolu olan Abdullah TANIŞ size göstereceğim, sizi öldüreceğim diyerek eve gitmiş ve pompalı tüfekle önce havaya ateş açmıştır.

Ardından İlçe Müdürlüğü personellerine doğru hedef alarak tüfekle tehdit etmiştir. Veteriner Hekim İbrahim KEREKLİ’yi vurmak istemiştir.

Her türlü zor koşullarda sırf kamu görevini yapmak isteyen Veteriner Hekim arkadaşımıza bu saldırıyı yapanlar bu cesareti nereden almaktadırlar?

Veteriner Hekim İbrahim KEREKLİ kardeşimize yönelik yapılan bu saldırı, küfür, hakaretler arkadaşımız nezdinde, ilçe Müdürümüze, Kaymakamımıza, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürümüze, İl Müdürümüze, Valimize ve dahası Tarım ve Orman Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza yapılmıştır. Yapılan saldırı Devletimizin iradesine yönelik bir saldırıdır.

Bu olayın faili gerekli ve hak ettiği cezayı almaz ise, kurumsal alandaki şiddet cesaretlenecek, çalışanlar can güvenliği kaygısı ile işletmelere gidemeyecek, endişenin yüksek, motivasyonun yok olduğu bir ortamda çalışacaklarını, bu durumun da işletmelerde Halkın Kamu Hizmeti almasına olumsuz yansıyacağı açıktır.

Kamu çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet ile ilgili yetkili merciler gerekli yasal tedbirleri hızla almalı, suçun işlenmeden önlenmesi, öncelikli olmalıdır. Caydırıcı Hukuki düzenlemeler, derhal yürürlüğe girmeli, işlenen suçlar cezasız kalmamalıdır.

2008 Yılında Fiili hizmet zammının kaldırılması Veteriner Sağlık Çalışanlarında büyük bir hak kaybına yol açmıştır.

2011 yılında el emeği adı altında Küçükbaş Hayvanlarda 25 kuruş. Büyükbaş Hayvanlarda 75 kuruş olarak belirlenen ücretlendirmeye, 10 yıldır tek kuruş zam yapılmadan büyük maddi kayıplara yol açılmıştır.

Bu hak kayıpları yetmiyormuş gibi Veteriner hekimleri Veteriner Sağlık teknikerleri ve teknisyenleri Sağlık hizmetleri sınıfında olmalarına rağmen Sağlıkçı sayılmayarak Sağlıkta şiddet yasasına dahil edilmemeleri ve ücret artışlarından yararlanmamaları büyük bir motivasyon bozukluğuna da yol açmıştır. Maalesef zaman zaman Denetim yapan arkadaşlarımız da şiddete maruz kalmaktadırlar. Bahsettiğimiz bu hak kayıplarının da biran önce yeniden düzenlenerek haklarının iade edilmesini TALEP EDİYORUZ.

Bu olay neticesinde, Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Türkiye Kamusen olarak meslektaşımıza, önümüzdeki hukuki süreçte her türlü desteği vereceğimizi, sonuna kadar arkadaşımızın ve bütün çalışanların yanında bu güne kadar olduğumuz gibi, bundan sonra da olacağımızı bildiririz.

Süleyman SÜRMELİ

Türk Tarım Orman-Sen Denizli Şube Başkanı

Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

Son Yapılan Yorumlar